اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی، و اقتصاد دانش بنیان در طی سالهای گذشته به عنوان شاه‌بیت کلام رهبری در اکثر دیدارهای ایشان با مسئولان نظام و اقشار مختلف مردم مورد تاکید قرار گرفته و به عنوان راهکار نجات اقتصاد کشور از سوی ایشان تبیین شده است. از اینرو در سال حمایت از کالای ایرانی و به منظور شناخت و استفاده جامع از قابلیت­ها و پناسیل­های فنی و تخصصی صنعتگران داخل کشور در زمینه تامین و ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز کشور، نمایشگاه ساخت و تولید ایرانی (تستا) با همکاری دبیرخانه شورای عالی عتف و مرکز همکاری های ریاست جمهوری راه اندازی می­گردد.

نمایشگاه‌های معرفی نیازمندی‌ها و تقاضاهای فناورانه - که در دنیا با عنوان نمایشگاه‌های معکوس(Reverse Expo) شناخته می‌شوند- برخلاف نمایشگاه‌های مرسوم که به عرضه محصولات می‌پردازند، بر تقاضا و نیاز محصولات و خدمات متمرکز می‌باشند. برگزاری چنین نمایشگاهی در این مقطع زمانی، می‌تواند پاسخی به مشکلات ناشی از عدم تامین نیازمندی‌های کشور از خارج و تبدیل تهدیدات ناشی از تحریم‌های ظالمانه به فرصتی در جهت توجه بیشتر به توانمندی‌های داخلی باشد.

شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با مشارکت مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت و دیگر وزارتخانه‌ها و سازمانه‌های مربوطه در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، قصد دارد نمایشگاه «تقاضای ساخت و تولید ایرانی (تستا)» را در حوزه‌های‌ صنایع ریلی، دریایی، خودرو و صنایع معدنی؛ انرژی؛ سلامت و بهداشت؛ فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار نماید. هدف اصلی این نمایشگاه شناسایی و معرفی نیازمندی‌ها و متصل‌نمودن آنها به توانمندی‌های فناورانه و پژوهشی در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی است.

لذا از سازمان‌ها و شرکت‌های مرتبط جهت ارائه تقاضاهای خود در این نمایشگاه که همزمان با برگزاری نمایشگاه‌ دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار و نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در تاریخ 3 الی 6 دی‌ماه 1397 از ساعت 9 تا 16.30 در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، دعوت بعمل می‌آید. این نمایشگاه با توجه به وظایف خطیر خود در  خصوص ارتقاء کیفیت سیاستگذاری در زمینه­های مختلف علوم، تحقیقات و فناوری و راهبری توسعه فناوری­های دارای اولویت ملی برگزار گردیده است.