درباره نمایشگاه

نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی (تستا) نوعی نمایشگاه معکوس و مبتنی بر تقاضای فناوری است؛  با توجه به هدف نمایشگاه که همان استفاده از الگوی نوآوری باز در پاسخگویی به چالش ها و نیاز های فناورانه بخش صنعت می باشد، شرکت‌های متقاضی، ظرفیت‌های توسعه‌ای و نیازمندی‌های فناورانه خود را مستند می‌نمایند و آماده ارائه نیازمندی‌های فناورانه خود به صاحبان فناوری می‌شوند. در طی نمایشگاه مخاطبان (شرکت های صنعتی، نهادهای علمی) با متقاضیان ارتباط برقرار می‌کنند و سؤالات و ابهامات خویش را برطرف می‌نمایند. در حین برگزاری نمایشگاه درصورتی‌که مخاطبان توسط متقاضیان فناوری واجد صلاحیت دانسته شوند، توافق‌نامه همکاری میان آن‌ها توسط بروکرهای فناوری منعقد می‌گردد در ادامه نیز با برگزاری جلسات مشترک بین طرفین مقدمات انعقاد قرارداد تجاری فراهم می‌گردد.

اولین دوره نمایشگاه تستا در سال حمایت از کالای ایرانی و به منظور شناخت و استفاده از قابلیت ها و پتاسیل های فنی و تخصصی صنعتگران داخل کشور در زمینه تولید و ساخت مواد، قطعات، تجهیزات و سیستم های مورد نیاز داخلی کشور، توسط دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران از تاریخ 3 تا 6 دی ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران در محلی به وسعت 3000 متر مربع برگزار گردید. در این نمایشگاه 900 تقاضای فناورانه از سوی 70 سازمان/شرکت در سامانه مربوط به نمایشگاه تستا ثبت گردید.

مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان نظام در تاریخ 24/02/1398 راه کار غلبه بر مشکلات ناشی از عدم تأمین نیازهای داخل کشور از خارج را تکیه بر توان تولید و استفاده از پتانسیل های موجود در کشور از طریق اعلام فراخوان عمومی و برگزاری نمایشگاه‌های دائمی تقاضا محور عنوان نمودند.

دومین دوره نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی (تستا)، در سالی که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «رونق تولید» نامگذاری شده، توسط دبیرخانه شورای عالی عتف و با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. این نمایشگاه با هدف شناسایی نیازهای پژوهشی و فناورانه، بسترسازی برای تجاری سازی یافته های پژوهشی و فناوری های توسعه یافته و همچنین برقراری ارتباط سازنده میان بخش عرضه و تقاضای فناوری از تاریخ 26 تا 29 آذر ماه سال جاری در سالن 7 نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.